Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Szparag to niezwykle smaczne warzywo, które coraz częściej gości na polskich stołach. Choć szparagi można kupić w wielu sklepach spożywczych i supermarketach, zdecydowanie zdrowsze są rośliny z własnej hodowli. Co należy wiedzieć przed zakupem nasion szparagów warzywnych?
Szparagami warzywnymi nazywamy byliny z rodziny szparagowatych, których młode pędy są jadalne. W uprawie szparagi warzywne występują obecnie w wielu krajach świata, natomiast w naturalnych warunkach można je spotkać w rejonie Morza Śródziemnego. Szparag warzywny charakteryzuje się delikatnym smakiem, lekkostrawnością i wysoką zawartością cennych składników odżywczych. Warto zdawać sobie sprawę, że zarówno białe, jak i zielone szparagi to pędy należące do tego samego gatunku. Różnice w ich wyglądzie są spowodowane odmiennymi sposobami uprawy – białe szparagi rosną pod ziemią (sprawia to, że ich smak jest łagodniejszy), natomiast zielone – na powierzchni gruntu.
Szparag warzywny zawiera między innymi komplet witamin z grupy B, witaminę C, witaminę A, asparaginę, kumarynę, rutynę, saponiny, karotenoidy, aminokwasy, olejki lotne, błonnik.
Jeżeli chcemy posadzić nasiona szparagów warzywnych w przydomowym ogrodzie, pamiętajmy, żeby zapewnić im zaciszne, dobrze nasłonecznione stanowisko.
Idealne dla szparagów warzywnych podłoże jest zasobne w składniki odżywcze, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, szybko nagrzewające się, dobrze zatrzymujące wodę. Gleba nie może być zakwaszona (idealne pH waha się od 6,5 do 7,5). Idealnie byłoby, gdyby zawierała sporo wapnia. Pamiętajmy, że uprawa szparagów się nie uda, jeżeli posadzimy je w glebie podmokłej, mającej tendencje do zaskorupiania się, ciężkiej.
Początkujący ogrodnicy muszą zdawać sobie sprawę, że uprawa szparagów nie jest prosta i zajmuje sporo czasu. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby uzbroić się w cierpliwość.
Miejsce dla szparagów powinno być dobrze przygotowane. Glebę należy wzbogacić nawozami organicznymi (możemy zastosować kompost, obornik lub humus). Nawożenie najlepiej jest przeprowadzić jesienią rok wcześniej.
Szparagi wywodzą się z ciepłego klimatu, co sprawia, że są bardzo wrażliwe na przymrozki. Z tego względu zaleca się ich uprawę z rozsady. Nasiona szparagów warzywnych sadzimy w pojemnikach, a sadzonki przenosimy na docelowe stanowisko w momencie, gdy minie ryzyko przymrozków.
Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby sadzić szparagi warzywne w odległości do 100 do 140 centymetrów (optymalna odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić co najmniej 40 centymetrów).
Pierwsze zbiory szparagów warzywnych można przeprowadzić dopiero po trzech latach od ich posadzenia.
Szparagi warzywne potrzebują takich zabiegów pielęgnacyjnych jak regularne podlewanie (warzywa te źle znoszą długie okresy suszy). Co trzy sezony należy je nawozić przy pomocy nawozów organicznych.
Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi i dorodnymi szparagami, nie możemy sadzić ich ze słabej jakości nasion niewiadomego pochodzenia. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest wybór nasion od renomowanych producentów (nawet jeśli są one nieco droższe – potraktujmy je jako inwestycję). Pamiętajmy, że opakowanie nasion nie może być uszkodzone ani wyblakłe. Przed użyciem należy koniecznie sprawdzić czy posiada ono aktualny termin przydatności.
Fot.: materiał Klienta