Co warto wiedzieć o oświetleniu halogenowym?

Co warto wiedzieć o oświetleniu halogenowym?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli śledzisz najnowsze trendy w oświetleniu, wiesz na pewno, że na topie są rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Z tego względu wiele osób wybiera eco-halogeny, argumentując dodatkowo, że mają one lepszą sprawność niż tradycyjne żarówki. Przeczytaj, co warto wiedzieć o oświetleniu halogenowym.

Temat oświetlenia w mieszkaniu jest bardzo istotny, szczególnie jesienią i zimą, kiedy za oknem szybko robi się ciemno. Jeśli dużo się uczysz lub pracujesz zdalnie, Twoja przestrzeń biurowa może wymagać doświetlenia. Warto poświęcić czas na wybór żarówek, które będą funkcjonalne, trwałe i zwiększą komfort Twojej pracy. Żarówki halogenowe będą odpowiednie do miejsc wymagających mocnego i jasnego oświetlenia.

Uniwersalność zastosowań żarówek halogenowych

Halogeny zyskują coraz większą popularność i są wybierane zarówno do mieszkania, jak i do oświetlania zewnętrznego. Zanim na dobre zawitały do naszych domów, często były wykorzystywane w przestrzeniach przemysłowych. Współcześnie halogeny stosuje się m.in. do oświetlenia dzieł sztuki albo wyeksponowania towarów w sklepie.

Lepsza trwałość halogenów

Większość nowoczesnych modeli żarówek halogenowych charakteryzuje się dłuższą żywotnością niż standardowe żarówki. Zawarte w halogenach pierwiastki chemiczne z grupy fluorowców pozwalają na przedłużony czas eksploatacji żarówki. Dużym atutem żarówek halogenowych jest także to, że nie muszą się rozgrzewać i zapalają się natychmiast po włączeniu. Ponadto są tanie w zakupie i energooszczędne, dzięki czemu możesz obniżyć rachunki za prąd. Warto pamiętać, że częste włączanie i wyłączanie światła nie wpływa na obniżenie ich żywotności. Istnieje także możliwość przyciemniania żarówek halogenowych za pomocą ściemniacza.

Wysoka jakość światła

Dużo osób ceni sobie żarówki halogenowe za to, że wytwarzają przyjemne dla oka światło, które jest zbliżone do naturalnego. Na rynku dostępne są m.in. żarówki w stylu retro, które emitują światło o ciepłej i łagodnej barwie. Należy jednak pamiętać o tym, że halogeny są delikatne i intensywnie się nagrzewają. Pozostawiony na halogenie tłusty ślad może skrócić trwałość żarówki, dlatego na wszelki wypadek warto zakładać je do lampy, mając na sobie rękawiczki.

Wiele możliwości aranżacji

Dzięki niewielkim wymiarom żarówek halogenowych możesz zastosować je w różnych rodzajach opraw oświetleniowych. Poza tym halogeny cechują się różnorodnymi wkrętami, co pozwala dopasować je do większości lamp. Szeroki wybór żarówek halogenowych znajdziesz na speckable.pl

Rodzaje żarówek halogenowych

Żarówki halogenowe występują w kształcie tradycyjnej żarówki, a także w różnych kształtach dekoracyjnych, dzięki czemu nadają się do lamp z otwartym kloszem. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na parametry, takie jak m.in.: moc, liczba lumenów, rozmiar żarówki, rodzaj gwintu oraz barwa światła. Ze względu na budowę halogenów, wyróżnia się: kapsułki do oświetlenia miejscowego, halogeny z reflektorem do oświetlenia dekoracyjnego, halogeny liniowe do projektorów i lamp z odbłyśnikiem, modele przystosowane do typowego napięcia sieciowego 230V bez odbłyśnika i w kształcie zwykłej żarówki, a także halogeny przeznaczonego do napięcia obniżonego 12V. Warto zwrócić uwagę na modele z dodatkową funkcją w formie wbudowanego bezpiecznika, który chroni żarówkę przed wybuchem w momencie przepięcia sieci elektrycznej w mieszkaniu.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*