Jak dbać o paprotkę?

Jak dbać o paprotkę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz paprotkę, która gubi liście i zamiast ozdabiać, szpeci pokój? Podpowiadamy, o co warto zadbać, by cieszyć się gęstą paprotką.

Nie taka paproć straszna?

Paprotka to nieco kapryśna roślina, jednak Twoja przygoda z nią może zakończyć się sukcesem. Wystarczy zastosować się do kilku ogólnych zasad, które dotyczą wszystkich odmian paproci.

Gdzie ustawić paprotkę?

Paproć to roślina, która w naturalnym środowisku porasta dolne partie lasu. Koniecznie zatem umieść ją w zacienionym miejscu. Odpadają parapety od południowej strony. Paproć doniczkowa będzie najlepiej się czuć w pomieszczeniach z oknem od strony wschodniej lub północnej.

Pamiętaj, że paproć nienawidzi suchego powietrza, dlatego łazienka z rozproszonym światłem lub półcieniem to dla niej miejsce idealne. Szczególnie w okresie wzrostu, kiedy powinniśmy też zapewnić jej temperaturę powietrza w przedziale od 18 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. W okresie spoczynku dobrze jest ustawić paprotkę w nieco chłodniejszym miejscu (15–18°C). Pamiętaj, by nie ustawiać rośliny bezpośrednio przy grzejniku lub innym źródle ciepła.

Jak podlewać paprotkę?

Paprotki są wymagające, jeśli chodzi o podlewanie. Warto znać kilka podstawowych zasad:

  • nie przesuszamy podłoża,
  • nadmiar wody należy usunąć z podstawki, gdyż paprotka marnieje, gdy jest przelana,
  • najlepiej podlewać ją deszczówką, gdyż woda z kranu może być dla niej zbyt twarda,
  • w okresie wzrostu podlewamy paprotkę 2–3 razy w tygodniu niewielkimi porcjami, tak by utrzymać stałą wilgotność podłoża,
  • w okresie spoczynku (zimą) można zmniejszyć częstotliwość podlewania (1–2 razy w tygodniu), jednak należy pamiętać, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża,
  • jeśli w Twoim domu jest suche powietrze, dobrze jest zraszać roślinę letnim prysznicem lub spryskiwaczem.

Jak nawozić paprotkę?

Warto pamiętać o regularnym nawożeniu paprotki w okresie wzrostu. Warto je przeprowadzić raz na 2 tygodnie. W sklepach ogrodniczych i supermarketach bez problemu znajdziesz nawóz dedykowany paprotkom — taki preparat zapewnia właściwy poziom niezbędnych substancji.

Jak często przesadzać paprotkę?

Paprotka to jeden z kwiatów, który nie lubi zbyt częstego przesadzania, woli nieco przyciasne doniczki. Przesadzanie raz na 2–3 lata to dla niej optymalna częstotliwość. Jeśli musisz przesadzić swoją paprotkę, to koniecznie wybierz podłoże do paproci lub ziemię uniwersalną o wysokiej zawartości próchnicy.

Jak rozmnażać paprotki?

Rozmnażanie paprotki najlepiej przeprowadzić przez podział rośliny. Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż jej delikatne korzenie można bardzo łatwo uszkodzić. Pamiętaj, by posadzone odnóżki podlewać oszczędnie do czasu pojawienia się nowych przyrostów (zwykle trwa to około miesiąca).

Najpopularniejsze problemy z paprociami

Ratunku! Moja paproć:

  • ma brązowe liście, które zrzuca — najprawdopodobniej została przesuszona,
  • ma martwe liście na brzegach — powodem jest najpewniej suche powietrze, zraszaj roślinę lub podnieś wilgotność powietrza,
  • ma nierówny kolor liści (najczęściej zażółcenia) — zbyt jasne stanowisko, przenieś roślinę w bardziej zacienione miejsce,
  • ma żółte liście, które zrzuca — najprawdopodobniej została przelana, więc sprawdź, czy w podstawce nie stoi woda.

zdj. główne: Sebastian Hans/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*