Jak działa lampa z czujnikiem ruchu? – Jaką wybrać?

Jak działa lampa z czujnikiem ruchu? – Jaką wybrać?

Materiał Partnera

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lampy i kinkiety z czujnikiem ruchu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców domów. Funkcjonalność, praktyczność i bezpieczeństwo to niekiedy priorytetowe sprawy w urządzaniu swojego ogniska domowego. Oprawy z detektorem ruchu są wygodnym rozwiązaniem, bowiem oszczędzamy na prądzie a dodatkowo oświetlamy podjazd do domu, korytarz czy przedpokój bez konieczności używania przycisku.

Jak zatem działa lampa z czujnikiem ruchu? Na jaki rodzaj detektora się zdecydować? Jak poprawnie zamontować i podłączyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

Co to jest czujnik ruchu?

Czujniki ruchu są już ogólnodostępne i można spotkać je na wielu posesjach. Przy projektowaniu instalacji trzeba wziąć pod uwagę oficjalne zalecenia, bowiem do różnych celów, będą potrzebne inne mechanizmy. Co robi czujnik ruchu? Po wykryciu ruchu wywołuje określoną akcję, na przykład włącza oświetlenie.

Wyróżniamy:

  • Czujniki PIR – czujnik podczerwieni, który szybko wykrywa zmiany temperatury interpretowane jako ruch. Jest to czujnik pasywny, odbierający sygnały, tylko i wyłącznie zewnątrz.
  • Czujniki mikrofalowe – czujnik radarowy, który wysyła promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to rodzaj czujników aktywnych, bowiem wysyła promienie i odbiera je, jeśli odbiją się od otaczających przedmiotów.
  • Czujniki dualne – są połączeniem dwóch rodzajów czujników ruchu. Dzięki temu zastosowaniu ilość fałszywych załączeń jest mocno ograniczona. Jednak trzeba wziąć pod uwagę wyższą cenę takiego produktu.

Jak działa lampa z czujnikiem ruchu?

Schemat działania jest stosunkowo prosty, bowiem zależy od zainstalowanego w oprawie detektora ruchu. Dzięki zastosowaniu takiej technologii umożliwia się samoczynne włączenie się instalacji, kiedy zostanie wykryty ruch w strefie zasięgu czujnika urządzenia. Najczęściej wykorzystywanym typem czujnika są czujki pasywne na podczerwień.

FAQ – LAMPY Z CZUJNIKIEM RUCHU

Co zrobić by dobrze zamontować kinkiet z czujnikiem ruchu i cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata? Otóż trzeba wystrzegać się często popełnianych błędów w momencie podłączania, wyboru a nawet ustawienia. Przy montażu należy mieć na uwadze odległość od okien czy wentylacji oraz warunki atmosferyczne, które mogą zakłócić działanie pracy czujnika. Oświetlenie zewnętrzne będzie mieć inne wymagania od oświetlenia do wnętrza domu.

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka:

  • Wykrywany ciągły ruch przez czujkę – zdarza się tak przy czujnikach mikrofalowych, które wykrywają ruch przez ścianę. W tym wypadku należy wyregulować czułość detekcji czujnika.
  • Problemy w instalacji elektrycznej w postaci obciążenia indukcyjnego. Występuje to wtedy, kiedy do urządzenia jest podłączona świetlówka, transformator lub żarówki energooszczędne.
  • Powierzchnie odbijające – jeśli przed detektorem znajduje się szkło, lustro, powierzchnia odbijająca bądź nawet krople deszczu na soczewce czujki, mogą wystąpić zakłócenia działania czujnika. W tym wypadku należy usunąć lub zakryć powierzchnie odbijające.

Lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu – regulacja

Jak wyregulować lampę z czujnikiem ruchu? Ustawienie czujnika ruchu w lampie zewnętrznej nie jest trudną czynnością, polega ona na odpowiednim dostosowaniu trzech ustawień. Bez znaczenia jest to czy jest to gotowa lampa z czujnikiem, czy kupiony oddzielnie czujnik ruchu. Ustawienie zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz zastosowania oprawy. Jakie oznaczenia są na detektorze?

  • TIME – ustawienie czasu, długość emitowania światła
  • LUX – ustawienie to istnieje przy czujniku zmierzchu i określa tryb pracy dzień / noc. Wybiera się optymalną jasność, przy której lampa ma się uruchomić.
  • SENS – ustawienie czułości czujnika ruchu oraz regulacja zasięgu
  • Poprawna regulacja odpowiada na pytanie jak ustawić lampę z czujnikiem ruchu bowiem wystarczy za pomocą prób i błędów skonfigurować działanie lampy z czujnikiem ruchu.

Jak zmniejszyć zasięg czujnika ruchu?

Najprostszym rozwiązaniem będzie ustawienie potencjometru SENS według własnego uznania. Ale co, jeśli na urządzeniu nie ma możliwości regulacji? Można próbować taśmą lub papierem zasłaniać soczewkę.

Jak zmniejszyć czułość czujnika ruchu mikrofalowego?

Obecny parametr czułości pozwala na dostosowanie zasięgu działania. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zmniejszyć czułość, aby zasięg nie wychodził poza drzwi czy ścianę.

Jak zwiększyć zasięg czujnika ruchu?

Tutaj pomóc może tylko ręczna regulacja potencjometru SENS.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*