Jak utrzymać porządek w domu? Oto kilka najważniejszych zasad!

Jak utrzymać porządek w domu? Oto kilka najważniejszych zasad!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Porządek w domu sprawia, że czujemy się w nim dobrze i komfortowo. Nawet niewielki bałagan sprawia ogromny kłopot. Przede wszystkim trudno znaleźć potrzebne nam rzeczy oraz skupić się w zabałaganionej przestrzeni. Sprawdź, jak łatwo utrzymać ład w zaciszu domowym.

Znajdź miejsce na przechowywanie

W wielu domach brakuje odpowiedniego miejsca na przechowywanie. Jeśli masz mało szafek i regałów, trudno będzie utrzymać minimalizm we wnętrzu, mimo najlepszych chęci. Możesz zmienić to, jeśli zainwestujesz w kosze i pojemniki. Szybciej posegregujesz potrzebne dokumenty lub ubrania. Zainwestuj także w pojemniki do segregacji ubrań lub kosmetyków. Idealnym rozwiązaniem jest również szafa funkcyjna, z szufladami oraz wieszakami na torebki oraz buty.

Odkładaj wszystko na miejsce

Sprzątanie przestrzeni będzie łatwiejsze, jeśli zawsze będziesz odkładać wszystkie przedmioty na miejsce. Wystarczy znaleźć stałe miejsce na przechowywanie danych typów przedmiotów – dokumenty wkładaj od razu do teczki, a kosmetyki do kosmetyczki lub toaletki. W ten sposób uzyskasz miejsce na półkach lub biurku, które wystarczy jedynie przetrzeć wilgotną ściereczką.

Pozbądź się nadmiaru bibelotów

Zagracone przestrzenie mają wiele niepotrzebnych bibelotów, które jedynie zbierają kurz. Porcelanowe figurki lub tandetne dekoracje zamień na elegancki wazon z kwiatami. Wyrzuć sztuczne kwiaty oraz pamiątki z podróży. Na zewnątrz pozostaw jedynie kilka zdjęć oraz koszyki na piloty do TV i dokumenty. Pusty stół lub komodę łatwiej będzie odkurzyć, bez potrzeby przestawiania wszystkich przedmiotów.

Wyrzuć niepotrzebne ubrania

Bałagan to nadmiar rzeczy, także ubrań. Pozbywając się nadmiaru lub oddając je potrzebującym, na pewno łatwiej będzie Ci zachować ład w domu. Ubrania warto posegregować na te letnie oraz zimowe. Dzięki temu szybciej znajdziesz odpowiedni strój, dopasowany do aury panującej na zewnątrz.

Stwórz strefy w domu

W domu możesz ustalić, w jakich pomieszczeniach powinny znajdować się tylko dokumenty, książki oraz pamiątki lub odzież. Jeśli masz wystarczająco dużą przestrzeń w domu, postaraj się wygospodarować w niej małą garderobę, w której zgromadzisz wszystkie buty, ubrania oraz dodatki. W łazience znajdź z kolei przestrzeń na kosmetyki oraz kącik do malowania się.

Dzięki strefom szybciej znajdziesz potrzebne przedmioty, bez potrzeby przeszukiwania całego domu. Staraj się odkładać rzeczy na swoje miejsce. Stwórz schowki np. na narzędzia lub farby, których na co dzień nie używasz. Zorganizuj miejsce w piwnicy lub pawlaczu, dzięki czemu zyskasz nieco wolnej przestrzeni na te bibeloty.

Zorganizuj sprzątanie

Podczas sprzątania staraj się czyścić wszystko w każdym pomieszczeniu, począwszy od półek, po drzwi i podłogi. Wykonując te czynności należycie, na pewno zachowasz czystość oraz ład. Ułatwiaj sobie pracę prostymi trikami – zanim zaczniesz odkurzać podłogi, zetrzyj kurze z półek oraz zmieć okruchy ze stołu. Wtedy nie będziesz wykonywać tej samej czynności dwa razy.

Czekając na zagotowanie się wody na kawę czy herbatę, zmyj naczynia i zetrzyj blat mokrą ściereczką. Zachowanie porządku wymaga stałej pracy, a także pewnej dyscypliny. Do pomocy w sprzątaniu koniecznie zaangażuj dzieci oraz partnera – dzięki wspólnym wysiłkom dom będzie lśnił czystością.

Zdjęcie główne: Monstera/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*