Rośliny oczyszczające powietrze. Sprawdź, które warto mieć w domu

Rośliny oczyszczające powietrze. Sprawdź, które warto mieć w domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dbają o zdrowie. Posiadanie takich roślin w mieszkaniu, ma bardzo wiele zalet dla zdrowia domowników.

Dlaczego powietrze w mieszkaniu jest zanieczyszczone?

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych. Nawet najczystsze i najbardziej zadbane mieszkanie nie jest wolne od zanieczyszczeń, które mogą bardzo szkodzić zdrowiu.

Najpopularniejszymi zanieczyszczeniami w mieszkaniach są:

 • odchody roztoczy;
 • lotne związki z:
  • farb,
  • lakierów,
  • sklejek;
 • emisja urządzeń elektrycznych.
sadzenie aloesu w domu
Photo by freepik from Freepik.com

Substancje szkodzące zdrowiu człowieka:

 • formaldehyd – jest to składnik wielu kosmetyków m.in.:
  • lakierów do włosów,
  • lakierów do paznokci,
  • dezodorantów w sprayu.
 • ksylen – występuje najczęściej w impregnatach do drewna;
 • benzen – związek występujący w klejach i lakierach;
 • smog elektromagnetyczny, czyli promieniowanie urządzeń elektrycznych;
 • nikotyna i substancje smoliste;
 • odchody roztoczy.

W jaki sposób można oczyścić powietrze w domu?

Oczyszczanie powietrze w domu można przeprowadzić za pomocą:

 • urządzeń czyszczących powietrze,
 • częstego wietrzenia pomieszczeń,
 • uprawy odpowiednich roślin.

16 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze

1. Nefrolepis wyniosły

Nefrolepis jest jedną z najpopularniejszych odmian paproci o ozdobnych pierzastych liściach. Nefrolepis jest łatwy w uprawie, lecz wymaga systematycznego zraszania liści (zwłaszcza latem). Wymaga stanowiska z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Roślina ta z reguły ustawiania jest na regałach lub wiszących kwietnikach.

2. Daktylowiec kanaryjski

Daktylowiec kanaryjski zwany również palmą królewska. Dorasta maksymalnie do 2 m wysokości. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Roślina ta wymaga regularnego podlewania i stale wilgotnego podłoża.

3. Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga jest bardzo popularną domową rośliną dorastającą do 45 cm długości. Jej ozdobą są długie wąskie dwukolorowe liście. Roślina nie ma wymagań stanowiskowych, lecz potrzebuje stałej wilgotności powietrza.

4. Chamedora wytworna

Roślina z rodziny palmowatych, bardzo wolno rośnie. W uprawie domowej dorasta maksymalnie do 1 m wysokości. Ozdobą chamedory są piękne pierzaste liście. Roślina ta najlepiej rośnie w miejscu zacienionym, może być hodowana w kuchni – jest odporna na opary z gotowanych potraw. Chamedora wymaga regularnego zraszania liści.

5. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity jest pnączem, które może być uprawiane w domu i w ogrodzie. Wymaga stanowiska lekko zacienionego. Od wiosny do jesieni należy nawozić go odpowiednimi nawozami.

6. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest rośliną niewielkich rozmiarów – dorasta maksymalnie do 40 cm. Wymaga stanowiska cienistego i stałej wilgotności powietrza. Warto podlewać go odstaną wodą.

7. Fikus

Fikus jest bardzo kapryśną rośliną, trudną w hodowli. Wymaga jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz regularnego zraszania liści i nawożenia.

8. Dracena

Draceny w zależności od gatunku różnią się kształtem i kolorem liści. Wymagają jasnego stanowiska o rozproszonym świetle. Lubią pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Od wiosny do jesieni wymagają regularnego nawożenia.

>> Zobacz też: Kwiaty do salonu. Jakie wybrać?

9. Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i idealną dla zapominalskich – wymaga bardzo rzadkiego podlewania. Najlepiej rośnie w jasnym stanowisku. Jest to roślina trująca dla zwierząt.

10. Aglaonema

Aglaonema wymaga stanowiska z rozproszonym światłem. Najlepszym podłożem jest  ziemia do palm. W lecie i wiosną wymaga obfitego podlewania, zimą należy ją podlewać oszczędniej.

11. Anturium Andreego

Anturium Andreego wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Wymaga stale wilgotnej, lecz niezbyt mokrej gleby.

12. Szparag Sprengera (asparagus gęstokwiatowy)

Szparag Sprengera (asparagus gęstokwiatowy) wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Preferuje żyzne, lekko kwaśne gleby, które muszą być stale wilgotne.

>> Przeczytaj także: Jak dbać o paprotki, czyli co musisz wiedzieć o pielęgnacji?

13. Hoja różowa

Hoja różowa wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Wymaga niewielkiego podlewania (dopiero jak wyschnie górna warstwa podłoża).

14. Trzykrotka

Trzykrotka wymaga jasnego stanowiska, choć można ją również hodować w półcieniu. Wiosną i latem podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, zimą należy ograniczyć podlewanie.

15. Epipremnum złociste

Epipremnum złociste jest pnączem, które jest bardzo łatwe w uprawie. Wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem, choć dobrze rośnie w cieniu.

16. Aloes

Aloes wymaga stanowiska słonecznego, jest idealną rośliną dla zapominalskich – nie wymaga częstego podlewania. Rośnie bardzo powoli, lecz rozrasta się do bardzo dużych rozmiarów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*