Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dbają o zdrowie. Posiadanie takich roślin w mieszkaniu, ma bardzo wiele zalet dla zdrowia domowników.
Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych. Nawet najczystsze i najbardziej zadbane mieszkanie nie jest wolne od zanieczyszczeń, które mogą bardzo szkodzić zdrowiu.
Najpopularniejszymi zanieczyszczeniami w mieszkaniach są:
Oczyszczanie powietrze w domu można przeprowadzić za pomocą:
Nefrolepis jest jedną z najpopularniejszych odmian paproci o ozdobnych pierzastych liściach. Nefrolepis jest łatwy w uprawie, lecz wymaga systematycznego zraszania liści (zwłaszcza latem). Wymaga stanowiska z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Roślina ta z reguły ustawiania jest na regałach lub wiszących kwietnikach.
Daktylowiec kanaryjski zwany również palmą królewska. Dorasta maksymalnie do 2 m wysokości. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Roślina ta wymaga regularnego podlewania i stale wilgotnego podłoża.
Zielistka Sternberga jest bardzo popularną domową rośliną dorastającą do 45 cm długości. Jej ozdobą są długie wąskie dwukolorowe liście. Roślina nie ma wymagań stanowiskowych, lecz potrzebuje stałej wilgotności powietrza.
Roślina z rodziny palmowatych, bardzo wolno rośnie. W uprawie domowej dorasta maksymalnie do 1 m wysokości. Ozdobą chamedory są piękne pierzaste liście. Roślina ta najlepiej rośnie w miejscu zacienionym, może być hodowana w kuchni – jest odporna na opary z gotowanych potraw. Chamedora wymaga regularnego zraszania liści.
Bluszcz pospolity jest pnączem, które może być uprawiane w domu i w ogrodzie. Wymaga stanowiska lekko zacienionego. Od wiosny do jesieni należy nawozić go odpowiednimi nawozami.
Skrzydłokwiat jest rośliną niewielkich rozmiarów – dorasta maksymalnie do 40 cm. Wymaga stanowiska cienistego i stałej wilgotności powietrza. Warto podlewać go odstaną wodą.
Fikus jest bardzo kapryśną rośliną, trudną w hodowli. Wymaga jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz regularnego zraszania liści i nawożenia.
Draceny w zależności od gatunku różnią się kształtem i kolorem liści. Wymagają jasnego stanowiska o rozproszonym świetle. Lubią pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Od wiosny do jesieni wymagają regularnego nawożenia.
>> Zobacz też: Kwiaty do salonu. Jakie wybrać?
Sansewieria gwinejska jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i idealną dla zapominalskich – wymaga bardzo rzadkiego podlewania. Najlepiej rośnie w jasnym stanowisku. Jest to roślina trująca dla zwierząt.
Aglaonema wymaga stanowiska z rozproszonym światłem. Najlepszym podłożem jest ziemia do palm. W lecie i wiosną wymaga obfitego podlewania, zimą należy ją podlewać oszczędniej.
Anturium Andreego wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Wymaga stale wilgotnej, lecz niezbyt mokrej gleby.
Szparag Sprengera (asparagus gęstokwiatowy) wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Preferuje żyzne, lekko kwaśne gleby, które muszą być stale wilgotne.
>> Przeczytaj także: Jak dbać o paprotki, czyli co musisz wiedzieć o pielęgnacji?
Hoja różowa wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Wymaga niewielkiego podlewania (dopiero jak wyschnie górna warstwa podłoża).
Trzykrotka wymaga jasnego stanowiska, choć można ją również hodować w półcieniu. Wiosną i latem podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, zimą należy ograniczyć podlewanie.
Epipremnum złociste jest pnączem, które jest bardzo łatwe w uprawie. Wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem, choć dobrze rośnie w cieniu.
Aloes wymaga stanowiska słonecznego, jest idealną rośliną dla zapominalskich – nie wymaga częstego podlewania. Rośnie bardzo powoli, lecz rozrasta się do bardzo dużych rozmiarów.